Mokomoji medžiaga

PradžiaMokymaiMokomoji medžiaga

Vykdant projektą "Bibliotekos pažangai" parengti ir išleisti mokomieji leidiniai, skirti bibliotekų lankytojams bei mokomoji medžiaga bibliotekininkams. Spausdintas knygas galima rasti Lietuvos viešųjų bibliotekų lentynose, o šioje aplinkoje pateikiamos knygų elektroninės formos. Maloniai primename, kad visos teisės priklauso Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai.

Mokomoji medžiaga bibliotekininkams "Darbas programa MS Lync" (3,1 MB, PDF)

Microsoft Lync 2010 yra kompiuterinė programa,  skirta virtualiai bendrauti ir dirbti kartu su kitais žmonėmis. Tai nauja programa viešųjų bibliotekų, teikiančių viešą interneto prieigą bibliotekininkų kompiuteriuose. Naujoji programa bibliotekininkams leidžia daug paprasčiau ir saugiau pasiekti kolegas, dirbančius ne tik savo, bet ir kito rajono ar apskrities bibliotekose, pabendrauti su jais tiek žinutėmis, tiek balsu ar pasitelkus vaizdą,  o taip pat nusiųsti reikiamą dokumentą.  

--------------------------------------------------------------------------------

Mokomoji medžiaga bibliotekininkams "Bibliotekininkų bendravimo ir bendradarbiavimo interneto svetainė" (1,6 MB, PDF)

Interneto svetainė https://komanda.bibliotekospazangai.lt – tai viešųjų bibliotekų darbuotojams sukurta svetainė, skirta publikuoti dokumentams, diskutuoti, sužinoti ir pranešti svarbiai informacijai.Mokomojoje medžiagoje pateikiami aprašymai kaip prisijungti ir naudotis šios svetainės teikiamomis galimybėmis.

--------------------------------------------------------------------------------

Knyga „Išmokime dirbti kompiuteriu“ (19,1 MB, PDF)

OS Windows 7| MS Word 2010| Internet Explorer 9

Atnaujintas mokomasis leidinys skirtas bibliotekų lankytojams, norintiems išmokti dirbti kompiuteriu. Šis leidinys moko naudotis kompiuteriais, kuriuose įdiegta lituanizuota operacinė sistema Windows 7, lituanizuota tekstų redagavimo programa Microsoft Word 2010,interneto naršyklė Internet Explorer 9 ir elektroninio pašto sistema Gmail.

Metodinė medžiaga (520 KB, PDF)

--------------------------------------------------------------------------------

Knyga „Mano interneto kelrodis“

Antrasis pataisytas ir papildytas leidimas (18,8 MB, PDF)

Atnaujintas mokomasis leidinys skirtas bibliotekų lankytojams, kurie pradeda kelionę interneto labirintais, o ir tiems, kas jau vartė pirmąjį leidinį, kuris buvo išleistas 2008 metais. Per tą laiką daug informacijos šaltinių pakito, atsirado ir naujų, todėl medžiaga yra atnaujinta ir rekomenduojame vėl paimti į rankas.

Metodinė medžiaga (710 KB, PDF)

--------------------------------------------------------------------------------

Knyga „Kuriu elektroninį nuotraukų albumą“ (16,4 MB, PDF)

Mokomasis leidinys pirmiausiai skirtas tiems, kurie dar tik atranda skaitmeninę fotografiją ir nori išmokti perkelti nuotraukas į kompiuterį, jas redaguoti, dalytis jomis su kitais (tiek esančiais šalia, tiek už tūkstančių kilometrų) ir pan. Taip pat tiems, kurie nori išmokti naudotis skeneriu ir fotoalbume esančias nuotraukas paversti skai­tmeninėmis. Knygoje pateikiama šiek tiek teorinių žinių ir mokoma dirbti nuotraukų tvarkymo ir redagavimo programa Picasa 3.8.  

Metodinė medžiaga (482 KB, PDF)   Prezentacija (3,4 MB, PDF) 

--------------------------------------------------------------------------------

Knyga „Susipažinkime: Žiniatinklis 2.0“ (55,8 MB, PDF)

Ši knyga yra skirta bibliotekų vartotojams dar neįsisavinusiems naujų interneto technologijų, kurios yra įvardijamos kaip žiniatinklis 2.0. Knygoje rasite patarimų, kaip naujosios žiniatinklio paslaugos galėtų talkinti mokantis, bendraujant, dirbant. Kurie nauji dalykai gali padėti bibliotekų vartotojams gauti daugiau žinių ir informacijos, o kartu tapti aktyviais interneto turinio kūrėjais.  

--------------------------------------------------------------------------------

Knyga „Išmokime dirbti kompiuteriu“  (26,3 MB, PDF)

Leidinys skirtas Lietuvos viešųjų bibliotekų lankytojams, neturintiems naudojimosi kompiuteriu įgūdžių ir norintiems išmokti tokio darbo pagrindų.   Medžiaga parengta laikantis Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2004 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. ISAK-2016 patvirtintos Visuotinio kompiuterinio raštingumo standarto Minimalios kompiuterinio raštingumo kvalifikacijos programos, pritaikyta Windows Vista Busines operacinei sistemai ir MS Office 2007 programų rinkiniui.

Metodinė medžiaga (89 KB, PDF)

--------------------------------------------------------------------------------

Knyga „Mano interneto kelrodis“ (31,2 MB, PDF)

Šis interneto vadovėlis skirtas pradedantiesiems interneto vartotojams. Jis padės nepasiklysti interneto labirintuose. Knygoje gausu patarimų, kaip greitai rasti reikalingą informaciją, kaip naudojant internetą taupyti laiką ir pinigus.  

Metodinė medžiaga (126 KB, PDF)

--------------------------------------------------------------------------------

Mokomoji medžiaga „Suaugusiųjų mokymo(si) pagrindai bibliotekų darbuotojams“ (3,9 MB, PDF)

Mokomoji medžiaga skiriama Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos vykdomo projekto “Bibliotekos pažangai” dalyviams – bibliotekų darbuotojams, teikiantiems ir ateityje teiksiantiems švietimo ir mokymo paslaugas bendruomenės nariams informacinių technologijų ir elektroninės informacijos srityje.  

--------------------------------------------------------------------------------

Metodinė medžiaga skirta mokyti ir konsultuoti bibliotekos lankytojus, kaip saugiai naudotis kompiuteriu ir internetu. Jiems skirta metodinė medžiaga, mokymo planai, vaizdo reportažai pagelbėjo kūrybingai ir efektyviai skleisti informaciją apie atsargų elgesį internete.

Saugus ir draugiškas internete: tėvams

Metodinė medžiaga ir renginio planas (216 KB, PDF) Prezentacija (7,03 MB, PPT)

Ši mokymo medžiaga yra skirta patarti tėvams, kaip virtualioje erdvėje saugiai elgtis patiems ir į ką atkreipti dėmesį, kaip internetu naudojasi vaikai. Mokymų medžiaga yra suskirstyta į tris pagrindines dalis – asmeninės informacijos, vaikų ir kompiuterio saugumas, pateikiami konkretūs patarimai. Ši medžiaga yra išsamiausia, todėl rekomenduojame bibliotekininkams pirmiausia susipažinti su medžiaga tėvams. 

Saugus ir draugiškas internete: pradedantiesiems vartotojams

Metodinė medžiaga ir renginio planas (189 KB, PDF) Prezentacija (5,85 MB, PPT)

Ši medžiaga yra skirta tiems, kurie kompiuteriu ir internetu išmoko naudotis bibliotekoje ir virtualioje erdvėje žengia pirmuosius netvirtus žingsnius. Šiems vartotojams itin svarbu suprasti, kad internetas yra vieša vieta ir išmokti saugoti asmeninę informaciją - būtent tam ir skiriama daugiausia dėmesio. Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad bendrieji patarimai pradedantiesiems vartotojams ir tėvams beveik nesiskiria, tik leidinyje pradedantiesiems vartotojams nekalbama apie specifinius pavojus, gresiančius vaikams.

Saugus ir draugiškas internete: moksleiviams

Metodinė medžiaga ir renginio planas (564 KB, PDF) Prezentacija (4,76 MB, PPT)

Paprastai ir aiškiai paaugliams pasakojama apie atsargų elgesį internete, remiantis jų interneto vartojimo įpročiais ir ypatumais. Vaikai ir paaugliai dažnai yra linkę pernelyg atvirai bendrauti internete, nesaugo savo asmeninės informacijos, fotografuojasi ir dažnai netinkamas nuotraukas skelbia viešai. Kaip tinkamai ir atsargiai elgtis internete paaugliams yra pasakojama šioje mokymų medžiagos dalyje.

Patarimai, kaip saugiai naudotis internetu, kiekvienai tikslinei grupei:

---------------------------------------------------------------------------------

Įvairi kita projekto metu sukurta mokomoji mežiaga

Projekto "Bibliotekos pažangai" metu buvo dirbama ir įvairiomis kitomis nei vartotojų ir bibliotekininkų mokymo kryptimis. Šių krypčių veikloms buvo sukurta ir specifinė mokomoji medžiaga.

Bibliotekos ir bendruomenės pristatymas internete skaitmeninėmis priemonėmis

Siekiant glaudesnio vietinių bendruomenių ir bibliotekų bendradarbiavimo, buvo sukurta mokomoji medžiaga, kurioje mokoma, kaip skaitmeninių priemonių pagalba būtų galima pristatyti tiek savo biblioteką, tiek ir bendruomenę internete. Šioje mokomojoje medžiagoje rasite informacijos ne vien tik apie tai, kaip taisyklingai fotografuoti, ruošti video filmukus, bet ir kaip juos tinkamai viešinti internete.

Bibliotekos ir bendruomenės pristatymas internete skaitmeninėmis priemonėmis ( 5,6 MB, PDF)