Elektroninės valdžios paslaugos

 

Asmens tapatybės kortelė: elektroninės paslaugos ir elektroninis parašas

asmens dokumentai didelis 

Nuo 2009 metų Lietuvos Respublikos piliečiams išduodamos naujo tipo asmens tapatybės kortelės, kurios gali būti naudojamos kaip elektroninių dokumentų pasirašymo priemonė ir asmens atpažinimo elektroninėje erdvėje priemonė jungiantis prie elektronines paslaugas teikiančių interneto portalų, pvz. elektroninės valdžios portalo www.epaslaugos.lt

Atsisiųsti filmuką (4,7 MB, WMV)

 

Gyvenamosios vietos deklaravimas

Gyv vietos deklaravimas didelis 

Vartotojai, prisijungę prie elektroninių viešųjų paslaugų portalo „Elektroninės valdžios vartai“ (www.evaldzia.lt) gali užsisakyti pažymą apie deklaruotą gyvenamąją vietą. (atnaujinus portalą, pasikeitė prisijungimas prie portale teikiamų elektroninių paslaugų, artimiausiu metu filmukas bus pakoreguotas) Užsisakyti pažymą apie deklaruotą gyvenamąją vietą galima panaudojant asmens tapatybės kortelę arba per ektroninės bankininkystės sistemas. Atsiimti išrašytą pažymą galima atvykus į Gyventojų registrų tarnybos skyrių arba gauti ją paštu. Pažymos pagal prašymus, pateiktus elektroniniu būdu (internetu), teikiamos už 10 litų dydžio atlyginimą.

Atsisiųsti filmuką (1,9 MB, WMV)

 

„Sodros“ elektroninė gyventojų aptarnavimo sistema EGAS - https://gyventojai.sodra.lt

sodros sistema egas didelis 

Elektroninės gyventojų aptarnavimo sistemos EGAS paskirtis – perkelti į elektroninę terpę gyventojams teikiamas valstybinio socialinio draudimo paslaugas. EGAS naudotojams nebereikia vykti į „Sodrą“ dėl vienos ar kitos paslaugos. Šioje sistemoje galima pildyti elektroninius prašymus, pasirašyti juos elektroniniu parašu bei teikti juos Sodrai elektroniniu būdu. Be to, čia galima gauti informaciją apie priskaičiuotas, išmokėtas išmokas, draudiminius laikotarpius, draudžiamąsias pajamas ir pan. Prisijungti prie sistemos galima su Asmens tapatybės kortele arba per elektroninės bankininkystės sistemą.

Atsisiųsti filmuką (5,6 MB, WMV)

 

Vietos savivaldos elektroninės paslaugos

Vietos savivaldos el paslaugos 

Lietuvos savivaldybės teikia vis daugiau elektroninių paslaugų gyventojams. Informaciją apie šias paslaugas nesunku rasti apsilankius Lietuvos savivaldybių portale www.savivaldybes.lt. Čia galima skaityti savivaldybių naujienas, rasti naudingų nuorodų. Pasinaudoję interaktyviu žemėlapiu lengvai rasite reikiamą savivaldybę, nuorodą į jos interneto svetainę, sužinosite kontaktinius duomenis. Beliks paspausti savivaldybės interneto svetainės nuorodą ir pasidomėti, kokias elektronines paslaugas gyventojams teikia viena ar kita savivaldybė.

Atsisiųsti filmuką (7,7 MB, WMV)

 

Prašymų su statyba susijusiems dokumentams gauti teikimas

Statybu leidimai didelis 

Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinės sistemos "INFOSTATYBA" (www.planuojustatyti.lt) paskirtis – teikti viešąsias paslaugas, panaudojant kompiuterių tinklus (išduoti projektavimo sąvadą, statybos leidimą, leidimą tęsti sustabdytą statybą, statinio pripažinimo tinkamu naudoti aktą, pažymą apie nebaigtą statybą ir kt.). Interneto svetainėje skelbiami su statybomis susiję teisės aktai, normatyviniai statybos teshniniai dokumentai, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutartimai. Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad filmuko metu rodomos ne visų prašymų pildymo fprmos.

Filmuko sukūrimo data: 2008 gruodžio 15 d.

Atsisiųsti filmuką (2,4 MB, WMV)

 

VĮ "Regitra" teikiamos el. paslaugos

Transporto priemoniu registravimas didelis 

Interneto svetainėje www.regitra.lt galima rasti informaciją apie transporto priemonių registraciją bei tam reikalingus dokumentus, pasitikrinti registracijos duomenis. Svetainėje sudaryta galimybė nemokamai užsiregistruoti vairavimo teorijos bei praktikos egzaminui, pasitikrinti ar VĮ „Regitra“ padalinyje užsakytas vairuotojo pažymėjimas jau pagamintas ir ar jį jau galima atsiimti.

Atsisiųsti filmuką (5,8 MB, WMV)

Bendravimas

Klausk bibliotekininko

klausk bibliotekininko didelis 

Paslaugos „Klausk bibliotekininko“ tikslas – elektroniniu būdu greitai suteikti informaciją apie biblioteką, jos teikiamas paslaugas, turimus leidinius, duomenų bazes ir kt. Ši paslauga nemokama. Atsakymų gali tekti palaukti nuo keleto valandų iki keleto dienų - tai priklauso nuo klausimo sudėtingumo.

Atsisiųsti filmuką (2,7 MB, WMV)

 

Elektroninio pašto konferencijos 

El konferencijos didelis 

Elektroninio pašto konferencijos – patogus būdas ieškoti aktualios informacijos. Elektroniniu paštu galima diskutuoti ar tiesiog bendrauti ir keistis informacija. Interneto svetainėje www.konferencijos.lt yra daugybė įvairių interesų žmonėms aktualių temų - užsiregistravus šioje svetainėje galima jas užsiprenumeruoti ir keistis elektroniniais laiškais su kitais konferencijos dalyviais.

Atsisiųsti filmuką (3,8 MB, WMV)

 

Socialinis tinklas www.klase.lt

Klase lt didelis

Šis socialinis tinklas padeda surasti, susisiekti ir toliau bendrauti su mokslo draugais ar kitais pažįstamais. Pasižiūrėję filmuką išmoksite susirasti savo klasės draugus, su jais bendrauti, patalpinti nuotraukas į galeriją, tvarkyti savo profilį ir kt.

Atsisiųsti filmuką (14,2 MB, WMV)

 

Elektroninis paštas

 El pastas didelis

Elektroninis paštas - paprastas ir patogus būdas bendrauti elektroninių laiškų pagalba. Gauti ir siųsti elektroninius laiškus išties nesudėtinga!

Atsisiųsti filmuką (11,2 MB, WMV)

 

Socialiniai tinklai

soc tinklai didelis 

Socialiniai tinklai – paslauga, skirta internetinėms bendruomenėms kurti. Dalyvavimas tokiose bendruomenėse atveria daug galimybių: leidžia bendrauti, susirasti bendraminčių ir naujų pažįstamų, kurti nuotraukų albumus, dienoraščius, peržiūrėti draugų nuotraukas ir rašyti komentarus. Populiariausios tokio tipo lietuviškos ir tarptautinės svetainės www.klase.lt, www.frype.lt, www.myspace.com, www.facebook.com ir kt.

Atsisiųsti filmuką (4,4 MB, WMV)Internetinė telefonija (Skype)

Skype didelis 

Skype – internetinės telefonijos programa, puiki galimybė mėgstantiems bendrauti. Išmokusiems ja naudotis pokalbiai su draugais Lietuvoje ir užsienyje nieko nebekainuoja. Šios programos pagalba galima siųsti žinutes, skambinti, siųsti įvairią informaciją, surengti kelių žmonių konferencijas.

Atsisiųsti filmuką (10,4 MB, WMV)Diskusijų forumai

Diskusiju forumai didelis 

Diskusijų forumai internete padeda bendrauti, diskutuoti su bendraminčiais, pasidalinti įspūdžiais ir patirtimi, užduoti klausimus ir gauti atsakymus. Internete yra daug diskusijų forumų atitinkančių įvairius interesus. Svetainė www.diskusijos.lt – pagal temas sugrupuotų diskusijų forumų rinkinys. Tereiks pasirinkti dominančią sritį.

Atsisiųsti filmuką (9,9 MB, WMV)

Mokomieji filmukai

Čia rasite savarankiškam mokymuisi skirtų video filmukų, sukurtų projekto įgyvendinimo metu 2008 - 2012 m.,  archyvą. Video filmukai skirti susipažinimui su elektroninėmis paslaugomis, padeda įgyti daugiau kompetencijos bei žinių IT, elektroninio bendravimo, elektroninių paslaugų srityse. Šiame puslapyje pateikti tik mažesnio vaizdo filmukai. Norėdami žiūrėti geresnės kokybės filmukus turėtumėte jų ieškoti mokymosi aplinkoje, į kurią pateksite tituliniame puslapyje spustelėję reklamjuostę "Mokymosi aplinka".

Filmukai suskirstyti temomis:

Kursai

2008 - 2011 m. įgyvendinant nuotolinius bibliotekininkų mokymus buvo parengti keturi kursai. Kursai buvo teikiami naudojant virtualią mokymosį aplinką, kuri veikė platformos Moodle pagrindu. 

Į šią mokymosi aplinką galite patekti tituliniame svetainės puslapyje spustelėję reklamjuostę "Mokymosi aplinka". 

Nuotoliniu būdu bibliotekininkams buvo teikiami dviejų tipų kursai: savarankiško mokymosi ir mokymosi padedant kuratoriui.

 

Savarankiško mokymosi kursai:

Darbo su neįgaliaisiais ir pagyvenusio amžiaus žmonėmis ypatumai bibliotekų informacinėje veikloje

„Skaitydami šį vadovą susipažinsite su svarbiais dalykais, kuriuos kiekvienas iš mūsų turi žinoti apie negalią ir neįgaliuosius. Suprasite, kokie yra šių žmonių poreikiai, kokios yra priemonės šiems poreikiams tenkinti, kaip jiems pagelbėti vienoje ar kitoje situacijoje. Pagrindinį dėmesį skirsime bendram kompensacinių priemonių taikymui praktikoje, ypač neregių ir silpnaregių darbui kompiuteriu“. – taip sakė apie šį kursą dėstytojas Karolis Verbliugevičius.

Interneto ištekliai ir naujos bibliotekų paslaugos

Šiame kurse bibliotekininkai susipažino su interneto ištekliais, kurie reikalingi kiekvienam gyventojui kasdieniniame gyvenime, darbinėje veikloje ar praleidžiant laisvalaikį. Taip pat sužinojo apie naujas bibliotekų teikimas paslaugas ir bibliotekininkų kompetencijos ugdymo tendencijas.

 

Mokymosi kursai padedant kuratoriui:

Viešieji ryšiai bibliotekininkams

Kursas buvo skirtas gerinti bibliotekų darbuotojų sugebėjimus reklamuoti bibliotekas, viešinti jų paslaugas, informuoti apie jų veiklą visuomenę siekiant didinti bibliotekos, kaip institucijos žinomumą.  

Žiniatinklis 2.0 bibliotekininkams

Kursas skirtas suteikti žinias ir gebėjimus naudotis naujomis interneto technologijomis: interneto tinklaraščiais, naujienų skaitymo programomis, garso ir vaizdo dalijimosi svetainėmis, nuotraukų dalijimosi svetainėmis ir kt.  

 

 

Mokomoji medžiaga

Vykdant projektą "Bibliotekos pažangai" parengti ir išleisti mokomieji leidiniai, skirti bibliotekų lankytojams bei mokomoji medžiaga bibliotekininkams. Spausdintas knygas galima rasti Lietuvos viešųjų bibliotekų lentynose, o šioje aplinkoje pateikiamos knygų elektroninės formos. Maloniai primename, kad visos teisės priklauso Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai.

Mokomoji medžiaga bibliotekininkams "Darbas programa MS Lync" (3,1 MB, PDF)

Microsoft Lync 2010 yra kompiuterinė programa,  skirta virtualiai bendrauti ir dirbti kartu su kitais žmonėmis. Tai nauja programa viešųjų bibliotekų, teikiančių viešą interneto prieigą bibliotekininkų kompiuteriuose. Naujoji programa bibliotekininkams leidžia daug paprasčiau ir saugiau pasiekti kolegas, dirbančius ne tik savo, bet ir kito rajono ar apskrities bibliotekose, pabendrauti su jais tiek žinutėmis, tiek balsu ar pasitelkus vaizdą,  o taip pat nusiųsti reikiamą dokumentą.  

--------------------------------------------------------------------------------

Mokomoji medžiaga bibliotekininkams "Bibliotekininkų bendravimo ir bendradarbiavimo interneto svetainė" (1,6 MB, PDF)

Interneto svetainė https://komanda.bibliotekospazangai.lt – tai viešųjų bibliotekų darbuotojams sukurta svetainė, skirta publikuoti dokumentams, diskutuoti, sužinoti ir pranešti svarbiai informacijai.Mokomojoje medžiagoje pateikiami aprašymai kaip prisijungti ir naudotis šios svetainės teikiamomis galimybėmis.

--------------------------------------------------------------------------------

Knyga „Išmokime dirbti kompiuteriu“ (19,1 MB, PDF)

OS Windows 7| MS Word 2010| Internet Explorer 9

Atnaujintas mokomasis leidinys skirtas bibliotekų lankytojams, norintiems išmokti dirbti kompiuteriu. Šis leidinys moko naudotis kompiuteriais, kuriuose įdiegta lituanizuota operacinė sistema Windows 7, lituanizuota tekstų redagavimo programa Microsoft Word 2010,interneto naršyklė Internet Explorer 9 ir elektroninio pašto sistema Gmail.

Metodinė medžiaga (520 KB, PDF)

--------------------------------------------------------------------------------

Knyga „Mano interneto kelrodis“

Antrasis pataisytas ir papildytas leidimas (18,8 MB, PDF)

Atnaujintas mokomasis leidinys skirtas bibliotekų lankytojams, kurie pradeda kelionę interneto labirintais, o ir tiems, kas jau vartė pirmąjį leidinį, kuris buvo išleistas 2008 metais. Per tą laiką daug informacijos šaltinių pakito, atsirado ir naujų, todėl medžiaga yra atnaujinta ir rekomenduojame vėl paimti į rankas.

Metodinė medžiaga (710 KB, PDF)

--------------------------------------------------------------------------------

Knyga „Kuriu elektroninį nuotraukų albumą“ (16,4 MB, PDF)

Mokomasis leidinys pirmiausiai skirtas tiems, kurie dar tik atranda skaitmeninę fotografiją ir nori išmokti perkelti nuotraukas į kompiuterį, jas redaguoti, dalytis jomis su kitais (tiek esančiais šalia, tiek už tūkstančių kilometrų) ir pan. Taip pat tiems, kurie nori išmokti naudotis skeneriu ir fotoalbume esančias nuotraukas paversti skai­tmeninėmis. Knygoje pateikiama šiek tiek teorinių žinių ir mokoma dirbti nuotraukų tvarkymo ir redagavimo programa Picasa 3.8.  

Metodinė medžiaga (482 KB, PDF)   Prezentacija (3,4 MB, PDF) 

--------------------------------------------------------------------------------

Knyga „Susipažinkime: Žiniatinklis 2.0“ (55,8 MB, PDF)

Ši knyga yra skirta bibliotekų vartotojams dar neįsisavinusiems naujų interneto technologijų, kurios yra įvardijamos kaip žiniatinklis 2.0. Knygoje rasite patarimų, kaip naujosios žiniatinklio paslaugos galėtų talkinti mokantis, bendraujant, dirbant. Kurie nauji dalykai gali padėti bibliotekų vartotojams gauti daugiau žinių ir informacijos, o kartu tapti aktyviais interneto turinio kūrėjais.  

--------------------------------------------------------------------------------

Knyga „Išmokime dirbti kompiuteriu“  (26,3 MB, PDF)

Leidinys skirtas Lietuvos viešųjų bibliotekų lankytojams, neturintiems naudojimosi kompiuteriu įgūdžių ir norintiems išmokti tokio darbo pagrindų.   Medžiaga parengta laikantis Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2004 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. ISAK-2016 patvirtintos Visuotinio kompiuterinio raštingumo standarto Minimalios kompiuterinio raštingumo kvalifikacijos programos, pritaikyta Windows Vista Busines operacinei sistemai ir MS Office 2007 programų rinkiniui.

Metodinė medžiaga (89 KB, PDF)

--------------------------------------------------------------------------------

Knyga „Mano interneto kelrodis“ (31,2 MB, PDF)

Šis interneto vadovėlis skirtas pradedantiesiems interneto vartotojams. Jis padės nepasiklysti interneto labirintuose. Knygoje gausu patarimų, kaip greitai rasti reikalingą informaciją, kaip naudojant internetą taupyti laiką ir pinigus.  

Metodinė medžiaga (126 KB, PDF)

--------------------------------------------------------------------------------

Mokomoji medžiaga „Suaugusiųjų mokymo(si) pagrindai bibliotekų darbuotojams“ (3,9 MB, PDF)

Mokomoji medžiaga skiriama Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos vykdomo projekto “Bibliotekos pažangai” dalyviams – bibliotekų darbuotojams, teikiantiems ir ateityje teiksiantiems švietimo ir mokymo paslaugas bendruomenės nariams informacinių technologijų ir elektroninės informacijos srityje.  

--------------------------------------------------------------------------------

Metodinė medžiaga skirta mokyti ir konsultuoti bibliotekos lankytojus, kaip saugiai naudotis kompiuteriu ir internetu. Jiems skirta metodinė medžiaga, mokymo planai, vaizdo reportažai pagelbėjo kūrybingai ir efektyviai skleisti informaciją apie atsargų elgesį internete.

Saugus ir draugiškas internete: tėvams

Metodinė medžiaga ir renginio planas (216 KB, PDF) Prezentacija (7,03 MB, PPT)

Ši mokymo medžiaga yra skirta patarti tėvams, kaip virtualioje erdvėje saugiai elgtis patiems ir į ką atkreipti dėmesį, kaip internetu naudojasi vaikai. Mokymų medžiaga yra suskirstyta į tris pagrindines dalis – asmeninės informacijos, vaikų ir kompiuterio saugumas, pateikiami konkretūs patarimai. Ši medžiaga yra išsamiausia, todėl rekomenduojame bibliotekininkams pirmiausia susipažinti su medžiaga tėvams. 

Saugus ir draugiškas internete: pradedantiesiems vartotojams

Metodinė medžiaga ir renginio planas (189 KB, PDF) Prezentacija (5,85 MB, PPT)

Ši medžiaga yra skirta tiems, kurie kompiuteriu ir internetu išmoko naudotis bibliotekoje ir virtualioje erdvėje žengia pirmuosius netvirtus žingsnius. Šiems vartotojams itin svarbu suprasti, kad internetas yra vieša vieta ir išmokti saugoti asmeninę informaciją - būtent tam ir skiriama daugiausia dėmesio. Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad bendrieji patarimai pradedantiesiems vartotojams ir tėvams beveik nesiskiria, tik leidinyje pradedantiesiems vartotojams nekalbama apie specifinius pavojus, gresiančius vaikams.

Saugus ir draugiškas internete: moksleiviams

Metodinė medžiaga ir renginio planas (564 KB, PDF) Prezentacija (4,76 MB, PPT)

Paprastai ir aiškiai paaugliams pasakojama apie atsargų elgesį internete, remiantis jų interneto vartojimo įpročiais ir ypatumais. Vaikai ir paaugliai dažnai yra linkę pernelyg atvirai bendrauti internete, nesaugo savo asmeninės informacijos, fotografuojasi ir dažnai netinkamas nuotraukas skelbia viešai. Kaip tinkamai ir atsargiai elgtis internete paaugliams yra pasakojama šioje mokymų medžiagos dalyje.

Patarimai, kaip saugiai naudotis internetu, kiekvienai tikslinei grupei:

---------------------------------------------------------------------------------

Įvairi kita projekto metu sukurta mokomoji mežiaga

Projekto "Bibliotekos pažangai" metu buvo dirbama ir įvairiomis kitomis nei vartotojų ir bibliotekininkų mokymo kryptimis. Šių krypčių veikloms buvo sukurta ir specifinė mokomoji medžiaga.

Bibliotekos ir bendruomenės pristatymas internete skaitmeninėmis priemonėmis

Siekiant glaudesnio vietinių bendruomenių ir bibliotekų bendradarbiavimo, buvo sukurta mokomoji medžiaga, kurioje mokoma, kaip skaitmeninių priemonių pagalba būtų galima pristatyti tiek savo biblioteką, tiek ir bendruomenę internete. Šioje mokomojoje medžiagoje rasite informacijos ne vien tik apie tai, kaip taisyklingai fotografuoti, ruošti video filmukus, bet ir kaip juos tinkamai viešinti internete.

Bibliotekos ir bendruomenės pristatymas internete skaitmeninėmis priemonėmis ( 5,6 MB, PDF)

Subkategorijos