Interneto naujokams, vaikams ir jų tėvams – kampanija "Saugus ir draugiškas internetas bibliotekose"

PradžiaKomunikacija ir viešinimasSaugus ir draugiškas internetas

2010-2011 m. įgyvendinta visuomenės informavimo kampanija „Saugus ir draugiškas internetas bibliotekose“. Ši kampanija organizuota siekiant supažindinti bibliotekininkus, bibliotekų lankytojus ir plačiąją visuomenę su atsargaus elgesio internete principais.

Kampanijos metu LTV laidos herojus Gustavas vedė saugaus interneto pamokas bibliotekose ir mokyklose. Šis TV personažas taip pat buvo ir „Saugaus interneto“ žygio vėliavnešys. Žygio metu Lietuvos viešosiose bibliotekose surengti vaikų ir šeimų „Protų kovų“ žaidimai. 2011 m. vasario mėn. kiekvienoje iš trijų surengtų „Protų kovų“ bibliotekose rungėsi apie 2000 komandų.

Vykdant saugaus interneto kampaniją, surengtas moksleivių piešinių konkursas „Internete esu atsargus“. Vaikų nupiešti piešiniai tapo internetinės enciklopedijos apie saugų elgesį internete pagrindu, taip pat sukurtas ir 29-iose interneto svetainėse išpopuliarintas elektroninis testas mažiesiems interneto vartotojams bei jų tėvams.

Kampanijos metu sukurtas interaktyvus edukacinis žaidimas „Atsargus internete“. Jis pristatytas Vilniaus knygų mugėje ir 16 renginių skirtingose Lietuvos vietovėse, kurie sėkmingai papildė kasmet vykstančių Lietuvos miestų ir miestelių tradicinių švenčių repertuarą.

Praktiniais atsargaus elgesio patarimais paremta kampanija „Saugus ir draugiškas internetas bibliotekose“ skirta trims svarbioms tikslinėms grupėms – moksleiviams, tėvams ir interneto naujokams.

Patarimus, kaip saugiai naudotis internetu, kiekvienai tikslinei grupei galite rasti čia:

Visoms kampanijos tikslinėms grupėms buvo parengti mokomieji leidiniai. Jie taip pat yra visose viešosiose bibliotekose ir yra visiems prieinami.

Bibliotekininkai šios kampanijos metu taip pat buvo aktyvūs „saugaus interneto ambasadoriai“, nuolatos mokinę ir konsultavę bibliotekos lankytojus, kaip saugiai naudotis kompiuteriu ir internetu. Jiems skirta metodinė medžiaga, mokymo planai, vaizdo reportažai pagelbėjo kūrybingai ir efektyviai skleisti informaciją apie atsargų elgesį internete.

Saugus ir draugiškas internete: tėvams

Metodinė medžiaga ir renginio planas (216 KB, PDF) Prezentacija (7,03 MB, PPT)

Ši mokymo medžiaga yra skirta patarti tėvams, kaip virtualioje erdvėje saugiai elgtis patiems ir į ką atkreipti dėmesį, kai internetu naudojasi vaikai. Mokymų medžiaga yra suskirstyta į tris pagrindines dalis – asmeninės informacijos, vaikų ir kompiuterio saugumas, pateikiami konkretūs patarimai. Ši medžiaga yra išsamiausia, todėl rekomenduojame bibliotekininkams pirmiausia susipažinti su medžiaga tėvams.

Saugus ir draugiškas internete: pradedantiesiems vartotojams

Metodinė medžiaga ir renginio planas (189 KB, PDF) Prezentacija (5,85 MB, PPT)

Ši medžiaga yra skirta tiems, kurie kompiuteriu ir internetu išmoko naudotis bibliotekoje ir virtualioje erdvėje žengia pirmuosius netvirtus žingsnius. Šiems vartotojams itin svarbu suprasti, kad internetas yra vieša vieta ir išmokti saugoti asmeninę informaciją - būtent tam ir skiriama daugiausia dėmesio. Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad bendrieji patarimai pradedantiesiems vartotojams ir tėvams beveik nesiskiria, tik leidinyje pradedantiesiems vartotojams nekalbama apie specifinius pavojus, gresiančius vaikams.

Saugus ir draugiškas internete: moksleiviams

Metodinė medžiaga ir renginio planas (564 KB, PDF) Prezentacija (4,76 MB, PPT)

Paprastai ir aiškiai paaugliams pasakojama apie atsargų elgesį internete, remiantis jų interneto vartojimo įpročiais ir ypatumais. Vaikai ir paaugliai dažnai yra linkę pernelyg atvirai bendrauti internete, nesaugo savo asmeninės informacijos, fotografuojasi ir dažnai netinkamas nuotraukas skelbia viešai. Kaip tinkamai ir atsargiai elgtis internete paaugliams yra pasakojama šioje mokymų medžiagos dalyje.

Specialiai kampanijai buvo sukurti vaizdo reportažai, kurie aktualūs ir dabar. Šiuose vaizdo reportažuose psichologai, elektroninių paslaugų teikėjai, informacinių technologijų specialistai pasakoja apie galimas grėsmes internete ir pataria, kaip nuo jų apsisaugoti bei kaip tinkamai elgtis internete.

Kviečiame susipažinti!

Mokomieji vaizdo reportažai:

Saugome asmeninę informaciją!

Registruodamiesi interneto svetainėse pagalvokite, kokią informaciją apie save nurodysite ir kam ta informacija bus prieinama.

Neteikite asmeninių duomenų e. paštu siunčiamose anketose ar iššokančiuose languose. Tai viena svarbiausių, pagrindinių atsargaus elgesio internete taisyklių. Elgdamiesi neapdairiai galite atskleisti, kas jūs esate, kur gyvenate, kokios jūsų pajamos, kada važiuojate atostogauti.

Atsiminkite, kad registruodamiesi socialiniuose tinkluose, pažinčių svetainėse neprivalote nurodyti savo tikrojo vardo ir pavardės (galite susikurti slapyvardį) ar atskleisti kitų duomenų apie save – išvaizdą, pajamas ar panašiai.

 

 

Virtualios pažintys ar žabangai?

Bendraudamas su draugu internetu – socialiniuose tinkluose, per pokalbių programas – įsitikink, kad jis iš tiesų yra tas žmogus, kurį pažįsti. Ypač būk atsargus, jei pastebi, kad jis bando sužinoti tavo asmeninę informaciją.

Nepažįstamam ar menkai pažįstamam žmogui internete nesakyk to, ko nesakytum nepažįstamam žmogui gatvėje. Juk niekada nežinai, kokie yra jų tikrieji ketinimai.

Jokiu būdu niekam internetu nesiųsk nuotraukų, kuriose esi apsinuoginęs ar kitokiose nepatogiose situacijose. Turėdamas tokių nuotraukų tavo internetinis pašnekovas galės tave šantažuoti ir grasinti, jei nepildysi kitų jo prašymų.

 

 

Kovojame su elektroninėmis patyčiomis!

Jei bendraudamas internete sulauki grasinimų sumušti, pasinaudoti tavimi, iš tavęs tyčiojamasi, skelbiami tave žeminantys vaizdai ar komentarai, tai jau yra elektroninis persekiojimas.

Tokiu atveju būtina nedelsiant imtis veiksmų – kartu su savo tėvais kreiptis į policiją. Internete galioja tos pačios taisyklės, kaip ir tikrame gyvenime – už netinkamus poelgius, veiksmus ir žodžius tenka atsakyti.

 

 

Ne internetui iki paryčių!

Įsitraukęs į gyvenimą internete nepamiršk, kad egzistuoja ir realus pasaulis. Neapleisk kitų tau patinkančių veiklų ir pareigų.

 

 

Komentuojame etiškai

Gerbti kitus, mandagiai ir atsakingai elgtis reikia ne tik realiame gyvenime, bet ir internete.

Nesvarbu, kad naršydami, bendraudami internetu nematote kito žmogaus: virtualioje erdvėje svarbu elgtis taip, lyg tas, su kuriuo bendraujate, kurio straipsnį komentuojame, būtų šalia Jūsų, taip, kaip bendraujate akis į akį.

 

Techninės grėsmės

Viena dažniausių priežasčių, kodėl gali „užlūžti" tavo kompiuteris – jame „apsigyvenę" virusai ar kitos kenkėjiškos programos.

Kartais gali nė neįtarti, kad tokių programų tavo kompiuteryje yra. Rodos, atidaryta tik pora programų, kelios interneto svetainės, o kompiuteris vos veikia. Tai ir gali būti ženklas, kad kažkas ne taip.

Tad naršydamas internete būk atsargus!